Roportaj

Bekçilere Sorduk: Nasıl Bekçi Olunur?

Hali hazırda görevde olan bekçilerle yaptığımız soru-cevaplar. Nasıl bekçi olunur, bekçilik kriterleri nelerdir ve bekçi adaylarında aranan özellikler neler hakkında bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İzmir’de adını vermek istemeyen ve bir bekçi ile yaptığımız bu söyleşi ile birlikte siz bekçi adayları da bekçilik öncesi fikir sahibi olabilir, bu yoldaki adımlarınızı daha kolay atmanızı sağlayabilirsiniz.

Bekçi adaylarının dikkat etmesi gereken tüm bilgileri bu serimizde bekçi olan kişilere sorup sizlere yanıtlayacağız. Sizler de sormak istediğiniz sorular varsa bizlere yorum olarak iletin, sizlerin sorularını da cevaplandıralım. Hazırsanız başlıyoruz.

Nasıl Bekçi Olunur?

Görevde olan bekçi personeline nasıl bekçi olunur, bekçilik kriterleri nelerdir, neden sizi bekçi olarak aldılar, ne kadar süredir görevdesiniz gibi soruları sorarak yanıt almaya çalıştık. Sizler de bu yanıtları okuyarak bekçilik başvurularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Soru 1: Nasıl Bekçi Oldunuz?
Cevap: İzmir içi bekçi alımları olacağı duyurusunu polis akademisi duyurular kısmında gördüm. Askerlik şartı gibi birçok kriteri karşılıyordum. Gerekli evrakları hazırladım ve başvuru gerçekleştirdim. Önce sınav sonra mülakata girdim. Sonrasında kısa bir süre içerisinde göreve başladım. Hali hazırda 1 yıldan fazla süredir bekçilik görevi yapmaktayım.

Soru 2: Sizce Bekçi Alımlarında Kriterler Neler?
Cevap:
Resmi kriterleri herkes bilir. Boy, kilo, yaş, askerlik durumu. Sizler de bekcialimlari.com sitesinde belirtmişsiniz zaten bunları. Ama inanın o kadar çok bu kriterleri karşılayan adaylarla birliktesiniz ki sanki sizin isminiz de kriter olsa yine onlarca kişi ile yarışacaksınız.

Bence en önemli kriter sınavda alınan puanın yanı sıra mülakat sırasında dik bir duruş ve kısa ile net cevaplardır. Ne sordularsa öz bir şekilde kısa düşünme süreleri içerisinde cevapladım. Çok ciddi veya çok gevşek durmadım. O an orada nasıl durmam gerekiyorsa o havaya göre fazlasıyla durduğumu düşünüyorum. Çok şükür şu anda da görevimin başındayım.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: https://bekcialimlari.com/bekcilik-mulakatinda-dikkat-edilmesi-gerekilenler-neler/

Bekçi Adaylarına Öneriler

Soru 3: Bekçi Adaylarına Yaparlarsa Başarılı Olursunuz Diyeceğiniz Bir Durum Var Mı?
Cevap: Öncelikle başvuruları dikkatle takip etsinler. Çok geç başvuruya hazırlanmamak önemli. Başvuruyu son güne bırakmaktansa ilk günlerde hemen başvurmaları bence avantaj sağlar.

Son günlere gelindikçe yoğunluk olması ve evrakları hazırlayamama durumları olabiliyor. Yakın arkadaşım son gün fotoğrafçıda sadece 3 saat beklediğini ve son dakika yetiştiğini söylemişti. Kendisi şu an sonraki alımları bekliyor ve farklı illerdeki alımları da takip ediyor.

Soru 4: Son Olarak Sorulara Nasıl Hazırlandınız Anlatır Mısınız?
Cevap: Sınavlara sürekli hazırlanıyordum. Bekçiliğe başvurmadan önce sağda solda ufak işlerde çalışmak dışında evdeydim. Telefondan uygulamalar üzerinden yüzlerce soru çözmüşümdür. Bittikten sonra başa sarıp tekrar çözdüm. Genel kültürüm de iyidir zaten onun da avantajı çok oldu. Çok soru çözmem sınavda başarı, kendimden emin olmam da mülakatta başarı sağladı diyebilirim.

İzmir’de bekçilik görevi yapan görevli ile ayak üstü söyleşimizde bu soruları not alma fırsatında bulunduk. Kendisi izin gününde yapacağı işler olduğunu belirterek kısa vaktinde bizleri kırmayıp sorularımıza yanıt bulduğu için bir kez daha teşekkür ederiz.

Sizler de nasıl bekçi olunur diye soruyor ve benzeri sorulara yanıt arıyorsanız birinci ağızdan bekçi adayları ile yapacağımız sonraki soru cevapta sizlerin de sorularınızı dile getirebilmemiz için sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz. Bir sonraki soru-cevap bölümü için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi ve bildirimleri açmayı unutmayın.

Umut P.

Merhabalar. Bekçi alımlarını sıklıkla araştıran ve bekçi adayı birisiyim. Kendi araştırmalarımı buradan sizlere yayınlıyorum. Bekçi Alımları 2021 için benimle iletisim@bekcialimlari.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu